Sakramenty - zasady udzielania, terminy : Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Sakramenty - zasady udzielania, terminy

CHRZEST

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w każdą IV niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 16:00.

Do spisania formularza zgłoszeniowego w kancelarii parafialnej niezbędnę są następujące dokumenty:

• dowody osobiste rodziców,
  • zaświadczenie ze ślubu konkordatowego rodziców (lub pamiątka ślubu kościelnego),
  • akt urodzenia dziecka (oryginał do wglądu),
  • zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (jeśli zamieszkują poza naszą parafią)
  • zezwolenie na udzielenie sakramentu z parafii zamieszkania (jeśli rodzice dziecka nie są naszymi parafianami).

Do godności rodzica chrzestnego może być dopuszczona osoba wyznania rzymskokatolickiego, praktykująca i żyjąca zgodnie z zasadami wiary, która otrzymała sakrament bierzmowania.
Przy pobieraniu zaświadczenia pamiętać należy, że istotne jest miejsce zamieszkania i przynależność do danej parafii, a nie miejsce zameldowania.

Nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych odbywa się w sobotę poprzedającą chrzest o godz. 16:30 w kościele. Od godz. 17:00 jest okazja do Spowiedzi Świętej.

Również w każdą IV niedzielę miesiąca Msza Święta o godz. 16:00 sprawowana jest w intencji rocznych dzieci. Zgłoszenie dziecka na "roczek" - w kancelarii parafialnej.

BIERZMOWANIE

Uczniów 7 i 8 klas oraz młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia, informujemy, że do końca września można zgłaszać chęć przystąpienia do Sakramnetu Bierzmowania.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej, w zakładce aktualności.
Jeśli kandydat przyjął Chrzest poza naszą Parafią, do formularza dołączyć należy zaświadczenie z parafii Chrztu Św.
Jeśli kandydat nie zamieszkuje na terenia naszej Parafii do zgłoszenia dołączyć należy zezwolenie z parafii zamieszkania na przyjęcie Sakramentu Bierzmowania w naszym Kościele.
Również osoby dorosłe, które ukończyły 18 rok życia, mogą przygotować się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania poprzez spotkania indywidualne. Więcej informacji w kancelarii parafialnej.

EUCHARYSTIA

Porządek Mszy Świętych (od 3 października 2021r.):

• W niedziele:

• W tygodniu:

• Pogrzeby od godz. 8:45
  • W kościele trwa codzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

POGRZEB

Dokumenty niezbędne do załatwienia formalności związanych z pogrzebem:
  • akt zgonu (oryginał do wglądu),
  • karta zgonu (zarejestrowana przez USC w miejscu gdzie nastąpił zgon),
  • kwit rezerwujący - jeśli rodzina dysponuje miejscem grobowym na cmentarzu

Termin pogrzebu ustala się z parafią, a nie z zakładem pogrzebowym.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Do Sakramentu Pokuty można przystąpić codziennie pół godziny przed każdą Mszą Św., a także w soboty od godz. 17:00.

NAMASZCZENIE CHORYCH

Odwiedziny chorych i starszych parafian mają miejsce w każdą II sobotę miesiąca (poza czasem wakacji) oraz przed świętami. Osoby prosimy zgłaszać w zakrystii do piątku poprzedzającego odwiedziny.

Sakrament Namaszenia chorych jest udzielany również w I czwartek miesiąca po Mszy św. wieczornej.

MAŁŻEŃSTWO

Narzeczeni w celu ustalenia terminu ślubu i protokołu przedmałżeńskiego zgłaszają się do kancelarii parafialnej. Protokoły spisywane są na około 6 miesięcy przed ustaloną datą ślubu w środy i piątki o godz. 19:00.

Narzeczeni są zobowiązani do uczestnictwa w trzech spotkaniach w wybranym przez siebie miesiącu oraz spotkaniach w poradni życia rodzinnego. Uzyskane zaświadczenie należy przedłożyć podczas spisywania protokołu przedmałżeńskiego.

terminy nauk przedmałżeńskich
I. 04.03.2024r.
05.03.2024r.
06.03.2024r.
II. 03.06.2024r.
04.06.2024r.
05.06.2024r.
III. 02.09.2024r.
03.09.2024r.
04.09.2024r.
IV. 04.11.2024r.
05.11.2024r.
06.11.2024r.
godz. 1800

Na nauki należy zapisywać się poprzez stronę www: http://narzeczenikatowicka.pl

Poradnia życia rodzinnego czynna w drugi poniedziałek miesiąca od godz 1800 (tel. kontaktowy 664785937)

Zapisy do poradni życia rodzinnego: http://narzeczenikatowicka.pl/

Dokumenty niezbędne do spisania protokołu:

• dowody osobiste narzeczonych,
  • dokumenty z USC do ślubu konkordatowego - ważne 6 miesięcy,
  • świadectwa chrztu (jeśli chrzest miał miejsce poza naszą parafią) - ważne 6 miesięcy,
  • zaświadeczenie o odbytych naukach przedślubncyh, spotkaniu w Poradni Życia Rodzinnego oraz zaświadczenie o uczestnictwie w Dniu Skupienia dla Narzeczonych,
  • świadectwa ukończenia katechizacji  w szkole,
  • zezwolenie na zawarcie Sakramentu Małżeństwa (jeśli obydwoje narzeczeni nie są naszymi parafianami).

W dniu ślubu świadkowie zgłaszają się do zakrystii 15 min. przed rozpoczęciem Mszy św. ze swoimi dowodami osobistymi, obrączkami i kartkami ze spowiedzi Państwa Młodych.
Wszelkie sprawy organizacyjne (własny celebrans, wystrój kościoła, oprawa muzyczna etc.) należy skonsultować przed ślubem z kancelarią parafialną.