Sakramenty - zasady udzielania, terminy : Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Najbliższe : 2014-09-03

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Sakramenty - zasady udzielania, terminy

CHRZEST

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w każdą IV niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 17:00.

Do spisania formularza zgłoszeniowego w kancelarii parafialnej niezbędnę są następujące dokumenty:

• dowody osobiste rodziców,
  • zaświadczenie ze ślubu konkordatowego rodziców (lub pamiątka ślubu kościelnego),
  • akt urodzenia dziecka (oryginał do wglądu),
  • zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (jeśli zamieszkują poza naszą parafią)
  • data i parafia bierzmowania oraz ślubu kościelnego rodziców chrzestnych,
  • zezwolenie na udzielenie sakramentu z parafii zamieszkania (jeśli rodzice dziecka nie są naszymi parafianami).

Do godności rodzica chrzestnego może być dopuszczona osoba wyznania rzymskokatolickiego, praktykująca i żyjąca zgodnie z zasadami wiary, która otrzymała sakrament bierzmowania.
Przy pobieraniu zaświadczenia pamiętać należy, że istotne jest miejsce zamieszkania i przynależność do danej parafii, a nie miejsce zameldowania.

Nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych odbywa się w sobotę poprzedającą chrzest o godz. 16:30 w kościele. Od godz. 17:00 jest okazja do Spowiedzi Świętej.

Również w każdą IV niedzielę miesiąca Msza Święta o godz. 17:00 sprawowana jest w intencji rocznych dzieci. Zgłoszenie dziecka na "roczek" - w kancelarii parafialnej.

BIERZMOWANIE

Uczniów 3 kl. gimnazjum oraz młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia, informujemy, że do końca września można zgłaszać chęć przystąpienia do Sakramnetu Bierzmowania.
Formularz zgłoszeniowy należy pobrać po Mszy św. w zakrystii. Czytelnie i kompletnie wypałnione zgłoszenie prosimy złożyć w kancelarii w godz. urzędowania, w zakrystii lub u Ks. Piotra.
Jeśli kandydat przyjął Chrzest poza naszą Parafią, do formularza dołączyć należy zaświadczenie z parafii Chrztu Św.
Jeśli kandydat nie zamieszkuje na terenia naszej Parafii do zgłoszenia dołączyć należy zezwolenie z parafii zamieszkania na przyjęcie Sakramentu Bierzmowania w naszym Kościele.
Również osoby dorosłe, które ukończyły 18 rok życia, mogą przygotować się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania poprzez spotkania indywidualne. Więcej informacji w kancelarii parafialnej.

EUCHARYSTIA

Porządek Mszy Świętych:

• W niedziele:
    11:00 - Msza Św. dla dzieci
  • W tygodniu:
  • W piątki: Msza Św. Szkolna o godz. 17:00
                   Msza Św. Młodzieżowa - I piątek o godz. 19:00
  • Pogrzeby od godz. 8:45
  • W kościele trwa codzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

POGRZEB

Dokumenty niezbędne do załatwienia formalności związanych z pogrzebem:
  • akt zgonu (oryginał do wglądu),
  • karta zgonu (opieczętowana przez USC w miejscu gdzie nastąpił zgon),
  • kwit rezerwujący - jeśli rodzina dysponuje miejscem grobowym na cmentarzu

Termin pogrzebu ustala się z parafią, a nie z zakładem pogrzebowym.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Do Sakramentu Pokuty można przystąpić codziennie kwadrans przed każdą Mszą Św., a także w soboty od godz. 17:00.
Dla osób niedosłyszących Spowiedź Święta odbywa się w I sobotę miesiąca w specjalnie przygotowanym - zabudowanym konfesjonale.

• I czwartek - godz. 17:00     -  uczniowie Szkół Podstawowych i Dzieci Wczesnokomunijne
  • II czwartek - godz. 17:00    -  uczniowie Szkół Gimnazjalnych
  • I piątek - godz. 18:30   -  młodzież

NAMASZCZENIE CHORYCH

Odwiedziny chorych i starszych parafian mają miejsce w każdą II sobotę miesiąca (poza czasem wakacji) oraz przed świętami. Osoby prosimy zgłaszać w zakrystii do piątku poprzedzającego odwiedziny.

MAŁŻEŃSTWO

Narzeczeni w celu ustalenia terminu ślubu i protokołu przedmałżeńskiego zgłaszają się do kancelarii parafialnej. Protokoły spisywane są na 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w środy i piątki o godz. 19:00.

Dokumenty niezbędne do spisania protokołu:

• dowody osobiste narzeczonych,
  • dokumenty z USC do ślubu konkordatowego - ważne 3 miesiące,
  • świadectwa chrztu (jeśli chrzest miał miejsce poza naszą parafią) - ważne 3 miesiące,
  • zaświadeczenie o odbytych naukach przedślubncyh, spotkaniu w Poradni Życia Rodzinnego oraz zaświadczenie o uczestnictwie w Dniu Skupienia dla Narzeczonych,
  • świadectwa ukończenia katechizacji  w szkole,
  • zezwolenie na zawarcie Sakramentu Małżeństwa (jeśli obydwoje narzeczeni nie są naszymi parafianami).

Terminy Nauk Przedślubnych w roku 2014 (godz. 19:00)

• 10 i 11 marzec
  • 9 i 10 czerwiec
  • 8 i 9 wrzesień
  • 17 i 18 listopad

Spotkanie w Poradni Życia Rodzinnego od tego roku odbywa się w ramach Nauk Przedślubnych.

Dzień Skupienia dla Narzeczonych odbywa się raz na kwartał w Parafii NSPJ w Piaśnikach.
Terminy: 23.03.2014 i 25.05.2014.
Początek o godz. 15.00 w kaplicy św. Józefa (pod kościołem): www.wsercujezusa.pl

W dniu ślubu świadkowie zgłaszają się do zakrystii 15 min. przed rozpoczęciem Mszy św. ze swoimi dowodami osobistymi, obrączkami i kartkami ze spowiedzi Państwa Młodych.
Wszelkie sprawy organizacyjne (własny celebrans, wystrój kościoła, oprawa muzyczna etc.) należy skonsultować przed ślubem z kancelarią parafialną.